Захист людей від ураження електричним струмом
Представляю власну статтю “Три кроки для захисту людей від ураження електричним струмом”.
У Києві є дві найбільш розповсюджені електричні мережі в житлових багатоквартирних будинках, це:
Небезпека ураження струмом і погана напруга може з’явитися в будь-який момент в мережах будь-якої з систем, просто в першій системі ця ймовірність більша, а в другій – менша, за умови грамотного будівництва.
На картинці нижче бачимо принципові особливості першої системи електричної мережі.
На картинці нижче бачимо принципові особливості другої системи електричної мережі.
При наявності в Вашому будинку системи першого типу, у Вас в поверховому електрощитку нуль і заземлення – це один і той же кабель.
При наявності ж у Вашому будинку системи другого типу, у Вас в поверховому електрощитку нуль і заземлення – це два окремих кабеля.
Якщо в будинку є і нуль, і заземлення, це безпечніше і для людей, і для електроприладів.
Є книга “Електробезпека в житлових будинках” авторів М.К. Аракелян, Л.І. Вайнштейн, її раніше рекомендував Держенергонагляд для керівництва при проектуванні і експлуатації побутових електромереж і електротехніки.
Згідно з цією книгою в електромережах квартир як TN-C, так і TN-C-S, повинно бути здійснене наступне.
Всі квартирні електромережі: і ті, що мають в електрощитку окремо нуль і окремо заземлення, і ті, що мають один кабель, який є одночасно і нулем, і заземленням, в обов’язковому порядку повинні мати на всіх своїх розетках заземлюючі контакти, до яких мають бути підключені окремо прокладені до поверхового електрощитка заземлюючі або занулені жили кабелю і під’єднані там до стояка суміщеного нуля або до стояка заземлення.
Тобто повинні бути заземлені або занулені таким чином металеві корпуси сантехнічного і електротехнічного обладнання, корпуси всіх електроприладів: плит, обігрівачів, охолоджувачів, кондиціонерів, опалювальних приладів, пральних машин, посудомийних машин, котлів тощо.
Для цього від стояка чи від поверхового електрощитка прокладається окрема занулена або заземлююча жила кабелю.
Ця жила кабелю з’єднується з магістраллю заземлення або нульовою магістраллю – стояком живильної мережі, перед комутуючим апаратом (перед вхідним автоматом), який встановлюється перед лічильником.
Заборонено для занулення приладів підключатися до водопровідних систем.
Друга дієва міра захисту людей – це встановлення в електрощиті, який відноситься до Вашої квартири, пристрою захисного відключення або автоматичного вимикача диференційного струму.
Пристрої захисного відключення і автоматичні вимикачі диференційного струму забезпечують майже миттєве відключення напруги при дотику людини до корпусу електроприлада чи металевої частини приладу, на якому з’являється напруга, а також при контакті струмоведучої частини з корпусом всередині приладу.
Іншими словами, ці апарати захисту майже миттєво вимикаються, якщо в лінії з приладами є небезпека. Цим вони не допускають ураження струмом людей та роботу несправного приладу чи електропроводки.
І пристрій захисного відключення, і автоматичний вимикач диференційного струму (дифавтомат) – виконують функцію самостійного захисного відключення ліній, які до них підключені.
Ці апарати захисту вміють тільки відключатися. Для того, щоб людина могла їх назад вручну увімкнути, електрик повинен знайти і усунути несправності.
От тільки дифавтомат в собі ще додатково має вбудовану функцію власного самостійного відключення в двох випадках: при короткому замиканні і при перевантаженні, а ПЗВ має виключно функцію захисного відключення.
Такий поділ на різні типи зроблений для того, щоб мати можливість встановлювати простий ПЗВ одночасно разом з простим автоматичним вимикачем.
Якщо на такій лінії спрацьовує автомат, значить на лінії коротке замикання або перевантаження.
Якщо спрацьовує ПЗВ, значить є витік струму. Це або витік струму в приладах, або в електропроводці, або є дотик людини до струмоведучих частин.
В наведеній вище книзі вказується про необхідність застосування цих пристроїв захисного відключення в електромережах TN-C і TN-C-S. Тобто і тоді, коли в будинку є заземлення, і коли немає.
Рекомендую пристрої наступних фірм: EATON, Hager, Schneider Electric, Legrand, Siemens.
Погане обслуговування електромереж може стати причиною ураження струмом. Електрик повинен періодично оглядати Ваші електромережі, при потребі проводити відповідні роботи.
Як це відбувається на практиці?
Якщо з’єднання кабелів виконуються непрофесійно, ці місця плавляться. Внаслідок цього напруга на прилади поступає нижчою або вищою, ніж це потрібно для безпечної роботи приладів.
В разі потреби знайти несправності або зробити необхідні виміри (вимірювання струмів витоку і опору ізоляції в електропроводці, тощо) за допомогою спеціальних приладів, до мене можна звернутися.
Завжди радий Вашим зверненням! Я на зв’язку цілодобово.
Будь ласка, якщо Вас цікавить, ось нижче посилання на інші сторінки на цьому ж сайті:
А ось, будь ласка, тут нижче всі мої статті (можна натиснути і перейти):
Для набору номера натисніть:
Мої профілі для зв’язку:
Доброго Вам здоров’я!
P.S. Авторські права на статті мого сайту, належать мені, електрику Артему.
©Кравченко А.В., https://elektrik-in.kiev.ua/, 2024